Monday, August 15, 2005

Carpooling?

Should we all really think hard about car pooling? $2.75 a gallon? Really?

If the bus was a realistic option for me (like in high school) I'd consider it.

9 comments:

Anonymous said...

Here's how you deal with the price of gas. How many times a week do you go "out" for lunch? Or go to the cafeteria? Instead, bring your lunch once or twice. That will offset the extra 10 bucks a tank you are currently paying over last year.

Problem solved.

And how come nobody complains that milk is over 2 1/2 bucks a gallon?

Anonymous said...

Probably because you don't go through 15 gallons of milk a week.

Jeff Nau said...

I think it's time to try that french fry oil thing that was reported a while back.

I can see Mickey D's putting that on the menu.

Anonymous said...

Probably because you don't go through 15 gallons of milk a week.

You single? I've got a family and we go through about 1 1/2 gallons a day. That's about 10 gallons a week.

I put about 250 miles a week on my car. My car gets between 20-25 miles per gallon.

I'm paying roughly the same for milk as I do for gas. And I bet I'm not the only one.

So I will repeat the question; how come nobody complains that milk s over 2 1/2 dollars a gallon?

Super J said...

Yeah, but milk tastes better than gasoline.

Anonymous said...

Yeah, but you can't get milk without gasoline.

Anonymous said...

It's simple... we don't drink milk! Google "the milk letter" and you'll see why cow's milk is NOT in my kids' diets...

Whoever was talking about the evil empire of Wal-mart ought to look into the dairy industry... might be surprised to see what you find!

Anonymous said...

Then buy Organic milk.

Anonymous said...

But it costs more...

Maybe if more people buy organic milk, then it's price will fall?